Inauguracja Tygodnia Izraelskiego Apartheidu 2015

Inauguracja Tygodnia Izraelskiego Apartheidu 2015

Izraelski Tydzień Apartheidu to coroczna międzynarodowa seria wydarzeń, w tym wykładów, protestów, wydarzeń kulturalnych, projekcji filmowych, pokazów multimedialnych oraz działań odbywających się w miastach i na kampusach uniwersyteckich na całym świecie. Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat izraelskiej polityki apartheidu wobec Palestyńczyków oraz budowa poparcia dla rosnącej kampanii Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji (BDS) w stosunku do państwa Izrael, dopóki kraj nie zacznie przestrzegać prawa międzynarodowego.

W 2012 roku Izraelski Tydzień Apartheidu odbył się w ponad 200 miejscach, w 2013 r. w ponad 150 miastach, a w 2014 w ponad 200 miastach i kampusach w 28 państwach na całym świecie.

W ciągu ostatnich kilku lat opublikowano wiele raportów i analiz dokumentujących i piętnujących izraelską politykę apartheidu. Wiele z tych opracowań podkreśla rolę, jaką mogą odegrać ludzie i rządy na całym świecie w wywarciu presji na Izrael i walce z izraelskim apartheidem (tak jak to miało miejsce w RPA).

W tym samym czasie kampania BDS (Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji) zyskuje na znaczeniu. W 2005 roku ponad 170 palestyńskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego wezwało do Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji (BDS) w stosunku do Izraela. Znaczące postępy w tej kampanii zostały ostatnio odnotowane w takich krajach jak RPA, Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone.

Więcej informacji:

http://apartheidweek.org/call-out/

W jaki sposób można wziąć udział:

http://apartheidweek.org/participate/

Lista wydarzeń:

http://apartheidweek.org/events/

Kalendarz:

Wielka Brytania: 23 luty – 28 luty

Stany Zjednoczone: 26 luty – 12 marca

Europa: 2 – 9 marca

Palestyna: 1 – 8 marca

Republika Południowej Afryki: 2 – 8 marca

Irlandia: 7 – 14 marca

Kanada: 9 – 14 marca

Ameryka Południowa: Marzec

Źródło: http://apartheidweek.org/