Nakazy wyburzeń w Susji

Nakazy wyburzeń w Susji

Susja, mała wioska położona na południowych wzgórzach Hebronu od pokoleń zamieszkiwana jest przez Palestyńczyków. Wciśnięta pomiędzy izraelskie osiedla, konsekwentnie doświadcza odmowy zezwoleń na budowę podstawowej infrastruktury oraz dziesiątków nakazów wyburzeń różnych konstrukcji. Susja jest jedną wielu palestyńskich wiosek „nie uznawanych” przez władze Izraela.

Wiele z tych nakazów rozbiórki nigdy nie zostało wykonanych, ale ostatnio prawicowa organizacji izraelska Regavim złożyła petycję (sprawa HCJ 1556/12) do izraelskiego Sądu Najwyższego (HCJ), z żądaniem, aby wszystkie „nielegalne przyczółki” w palestyńskiej wiosce Susiya zostały natychmiast zniszczone przez Izraelską Administrację „Cywilną.”

W środę, 13 czerwca 2012, przedstawiciele izraelskiej administracji cywilnej dostarczyli mieszkańcom Susji mapy, na których zidentyfikowano trzy obszary, które mają zostać wyburzone. Na danym obszarze istnieje około 51 obiektów, jesli zostaną one wyburzone pozbawią dachu nad głową około 16 osób.

Mapy przyszły z listem, w którym dano społeczności 3 dni na złożenie sprzeciwu. Na wniosek organizacji „Rabini na rzecz Praw Człowieka” (RHR), ICA rozszerzyła ten termin do niedzieli, 24 czerwca 2012 roku. RHR złoży sprzeciw w odpowiednim czasie, ale oczekuje, że sprzeciw zostanie odrzucony. Tak więc, RHR jednocześnie dzięki tej zwłoce przygotuje petycję, której celem będzie zamrożenie nakazów rozbiórki (też mało prawdopodobne), oraz finalizację proponowanego planu zagospodarowania miejscowości Susiya, która zostanie wysłana do ICA do rozpatrzenia. Jest również mało prawdopodobne, że ICA zatwierdzi plan zagospodarowania gminy, ale procedury te mogą ewentualnie opóźnić wyburzenia o kilka miesięcy.

Niestety, coraz więcej środków prawnych mogących zapobiec wyburzeniom zostało wyczerpanych, a ICA wydaje się być zdeterminowana, aby wysiedlić Palestyńczyków z Obszaru C (62% Zachodniego Brzegu) do bantustanów na obszarach A i B. Wyburzenia wydają się być nieuniknione, jeśli ich kwestionowanie zostanie ograniczone do izraelskich sądów. Dlatego też mieszkańcy Susiya apelują o pomoc międzynarodową zarówno w celu nagłośnienia ich sprawy w mediach oraz do stosowania presji dyplomatycznej na rząd Izraela, w celu powstrzymania wyburzeń.

INFORMACJE DODATKOWE:

Zabudowania w Susiya, które są zagrożone wyburzeniem obejmują domy, schronisko dla zwierząt, cysterny wodne, ekologiczne źródło energii elektrycznej, szkołę, przychodnię zdrowia i centrum kulturalne. Niektóre z tych budynków powstały przy pomocy następujących darczyńców międzynarodowych:

• Pomoc Humanitarna Komisji Europejskiej i Departamentu Ochrony Cywilnej (ECHO): sfinansowano 4 schroniska mieszkaniowe przez Gruppo Volontariato Civile (GVC), 3 schroniska dla zwierząt przez Save the Children UK (SCUK) we współpracy z palestyńskim Związkiem Rolniczych Komitetów Roboczych i 2 cysterny – jedna ufundowana przez ACF International, a druga przez SCUK.

• Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: ufundowało zakład produkcji mleczarskiej poprzez palestyńskie organizacje pozarządowe.

• Niemiecki MSZ: ufundowało Solar / turbiny wiatrowe do stacji energii elektrycznej poprzez COMET ME.

• ActionAid Australia: ufundowało klinikę zdrowia, wykorzystywaną przez Palestyńskie Służby Medycznej Pomocy.

MIĘDZYNARODOWE PRAWO HUMANITARNE:

Artykuł 23 Konwencji Haskiej z 1907 r. wyraźnie stwierdza, że „szczególnie jest zabronione niszczyć lub zagarniać własność nieprzyjaciela, oprócz wypadków, gdy takiego zniszczenia lub zagarnięcia wymaga konieczność wojenna.”

Artykuł 53 Czwartej Konwencji Genewskiej z 1949 r. stanowi, że: „Mocarstwu okupacyjnemu nie wolno niszczyć majątku ruchomego lub nieruchomego stanowiącego indywidualną lub wspólną własność osób prywatnych, państwa lub osób
prawnych prawa publicznego, organizacji społecznych lub spółdzielczych, z wyjątkiem
przypadków, w których zniszczenia te byłyby bezwzględnie konieczne dla operacji
wojskowych.”

Zachęcamy Państwa do:

• Rozpropagowania treści tej wiadomości

• Poinformowania swojego przedstawiciela w parlamencie o tym, co dzieje się w miejscowości Susiya.

• Powiadomienia mediów w swojej miejscowości o sytuacji w Susiyi.

• Kontaktu (najlepiej faksem) z urzędnikami i zadzwonić do nich, aby umożliwić Palestyńczykom w strefie C, aby mieli prawo do odpowiednich warunków mieszkaniowych i infrastruktury bez groźby rozbiórki:

• Skontaktowania się w tej sprawie z ambasadą w Izraelu

Ambasada RP w Izraelu

telaviv.amb.sekretariat@msz.gov.pl

–  Poinformowania ambasadora Izraela w swoim kraju

Ambasada Izraela w Polsce

publicaffairs@warsaw.mfa.gov.il

Izraelski Minister Obrony

Ehud Barak

Faks: +972.3.691.6940 / +972.3.696.2757 / +972.3.697.7285

Email: minister@mod.gov.il / dover@mod.gov.il / pniot@mod.gov.il

——————————————————————————

Izraelski Sędzia Wojskowy Rzecznik Generalny:

gen. Avihai Mandelblit

Faks: +972.3.569.4526 / +972.3.608.0366

Email: avimn@idf.gov.il

—————————————————————————————-

Izraelski Wojskowy Szef Sztabu

gen. Benny Gantz

Faks: +972.3.691.6940 / +972.697.6218

—————————————————————————————-

Można skorzystać z poniższego tekstu apelu lub napisać swój własny:

Szanowny Panie Ambasadorze / Konsulu Generalny / Ministrze / Rzeczniku Generalny Sędziego / Generale,

wzywam pilnie do unieważnienia wszystkich nakazów wyburzeń, które zostały wydane przez Izraelską Administrację Cywilną w miejscowości Susiya, na południowych wzgórzach Hebronu. Przez wiele lat mieszkańcy tej wsi, z których połowa to dzieci spotkali się z ciężkimi represjami ze strony izraelskich żołnierzy i osadników, a także z powtarzającymi się wyburzeniami domów i infrastruktury.

Wzywam także do oddalenia petycji organizacji Regavim w sprawie HCJ 1556/12, która wzywa do zniszczenia tej miejscowości, ponieważ petycja ta stanowi naruszenie artykułu 23 Konwencji Haskiej z 1907 r. i art. 53 Czwartej Konwencji Genewskiej z 1949 r. oraz odmawia ona także udzielania ochrony mieszkańcom Susiya na mocy prawa międzynarodowego.

Wbrew opinii organizacji Regavim, Susiya to nie przyczółek, ale raczej wspólnota, która istnieje dłużej niż okoliczne osiedla izraelskie i jest ona zamieszkana przez jej prawowitych właścicieli. Mieszkańcy Susiya mają prawo żyć spokojnie w swoich domach!

Z poważaniem,

IMIĘ I NAZWISKO

ENGLISH

Dear Ambassador / Consul General / Minister / Judge Advocate General / Lieutenant-General,

I urgently call upon you to rescind all demolition orders that were issued by the Israeli Civil Administration to the village of Susiya, in the South Hebron Hills. For many years, the inhabitants of this village, half of whom are children have faced severe repression by Israeli soldiers and settlers, and repeated destruction of homes and infrastructure.

I also call upon you to dismiss Regavim’s petition, HCJ Case 1556/12, which calls for the destruction of this village, as Regavim’s petition is a violation of Article 23 of The Hague Convention of 1907 and Article 53
of the Fourth Geneva Convention of 1949, and denies the many protections afforded to the people of Susiya under international law.

Contrary to Regavim’s opinion, Susiya is not an outpost, but rather a community that out-dates its surrounding Israeli settlements, and which is inhabited by its rightful owners. The residents of Susiya have the right to live peacefully in their homes!

Sincerely,
YOUR NAME